Około Literatury

Około Literatury to łódzki cykl spotkań poświęcony z początku analizie i dyskusjom wokół literatury fantastycznej, z czasem zaś także szerszego pola tematów związanych z minioną oraz współczesną kulturą. Na przestrzeni trzech lat zorganizowane zostały w jego ramach zarówno spotkania ze specjalistami w dziedzinie teorii literatury, jak i pasjonatami dzielącymi się swoim wglądem ze słuchaczami, tak w  formie dłuższych prelekcji, jak i otwartych paneli dyskusyjnych.

Spotkania w roku 2017:

O tworzeniu fantastycznych światów – 30.06.

Prowadzona przez Sławomira Graczyka, Adama Paradowskiego oraz Grzegorza Białego dyskusja dotycząca zaplecza warsztatowego towarzyszącego kreowaniu nowych światów na potrzeby literatury fantastycznej. Na przykładzie czołowych pisarzy fantasy i SF przeanalizowano błędy w budowie systemów ekonomicznych, geografię i ustroje polityczne czy wreszcie najpopularniejsze modele sił nadprzyrodzonych.

Relacja z Worldconu – 17.08

Podczas spotkania o częściowym charakterze organizacyjnym Tomasz Kozłowski przedstawił wrażenia z wizyty na helsinskim Worldconie, a po dyskusji na temat różnic między polskim i zagranicznym modelem prowadzenie konwentów przegłosowano tematy nadchodzących spotkań i podtrzymano nowy ich model.

O pisaniu i debiutowaniu – 08.09

Anna Karnicka oraz Anna Schumacher opowiadały o swoich przeżyciach podczas debiutowania i funkcjonowania w środowisku pisarskim.

O pulpie – 12.10

Grzegorz Biały i Sławomir Graczyk prowadzili spotkanie poświęcone historii polskiej i zagranicznej literatury pulpowej, od podłoża powstania gatunku i ważniejszych przedstawicieli aż po współczesny wpływ nurtu odczuwalny w szerszej kulturze literackiej.

Spotkanie rocznicowe – 09.11

Integracyjno- wspomnieniowe spotkanie z okazji trzeciej rocznicy cyklu.

Animacja – 07.12

Katarzyna Żmuda, na wybranych przez siebie przykładach z wielkoformatowej animacji głównego nurtu, prezentowała charakterystyczne błędy narracyjne oraz tendencje panujące w gatunku.

W ramach projektu odbyło się też jedno spotkanie plenerowe, 22 lipca, podczas którego dyskutowaliśmy na temat motywu obcych w literaturze i kinematografii przez lata, siedząc i wypoczywając nad brzegami Zalewu Sulejowskiego.