Juliusz i Antoni ratują świat

Fundacja iatelier i Cyrk Pod Zielonym Xiężycem zapraszają na premierę spektaklu „Juliusz i Antoni ratują świat”

Wtrorek, 28 listopada, godzina 20:00

 

Spisek – związek lub stowarzyszenie dwóch lub więcej osób zorganizowany w celu popełnienia wspólnie jakiegoś czynu przestępczego lub zakazanego prawem.

Teoria spiskowa jest obawa przed spiskiem, którego nie ma.

– Daniel Pipes, „Potęga spisku”.

 

„Juliusz i Antoni ratują świat” to spektakl zadający pytanie skąd się bierze nieustająca atrakcyjność spiskowej wizji dziejów. Dlaczego świat rządzony przez złowrogie siły przemawia do nas o wiele silniej, niż to, co widzimy za oknem czy na ekranach telewizorów i komputerów.

Kim są ci ludzie, którzy ulegają takiemu myśleniu? Do czego dążą i przed czym uciekają?

Juliusz i Antoni to dwaj mieszkańcy wielkiego miasta. Mają co najmniej dobrą sytuację materialną, nie muszą martwić się jak przeżyć do pierwszego, pracują w oddziale wielkiej międzynarodowej firmy. Jeden jest księgowym, drugi kierownikiem magazynu. Jest to życie będące marzeniem wielu.

Jednak są oni wybitnie nieszczęśliwi. Świat nie spełnia ich oczekiwań. Zarówno przywódcy jak i zwyczajni ludzie nie potrafią zająć się tym, co jest istotne, zamiast tego prowadzą świat do katastrofy. Są przekonani, że to nie przypadek. Że za wszystkim stoi potężna wola, sprawiająca, że ich życie nie może być takie, jakie być powinno. Gdyby tylko znaleźć sposób na przeciwstawienie się temu, można by zbudować nowy, idealny świat.

Co by było, gdyby taka dwójka ludzi znalazła sposób na realizację swojego marzenia. Gdyby nagle znaleźli maszynę, dzięki której mogliby odmienić cały świat, wyeliminować wszystkie patologie oraz wreszcie przywrócić upragnioną normalność?

Fundacja iatelier zaprasza na współczesny, godzinny spektakl z udziałem dwójki aktorów, podczas którego odwiedzimy razem z Juliuszem i Antonim kolejne warianty rzeczywistości w poszukiwaniu tej jednej doskonałej.

Za pomocą klasycznych środków – rozmowy i gestów chcemy dać widzowi do myślenia. W spektaklu wykorzystywane są nagrania dźwiękowe, brak jaskrawych efektów świetlnych, bądź pirotechnicznych.

Wprawdzie nie ma tam żadnych drastycznych scen, nagości ani przemocy, jednak uważamy, że ze względu na poruszaną poważną tematykę, przedstawienie jest skierowane do widza dorosłego oraz do starszej młodzieży.

Pojawiają się nawiązania do współczesnych wydarzeń, ale bez odwoływania się do konkretnych polityków bądź nurtów – nie jest ani pro czy też anty lewicowa, ani prawicowa. Uważamy, że współczesna polityka jest tylko odbiciem większych zjawisk, o których się na co dzień nie myśli ani ich nie zauważa, a kształtują wiele rzeczy w naszym życiu.

 

Juliusz i Antoni ratują świat

Grzegorz Biały i Tomasz Kozłowski

Głosy: Kaja Kierlik-Sadowska, Martyna Łogin-Trenda

Grafiki: Marcin Sienny

 

Bilety: 20 zł