Magiczna Łódź

Fundacja iatelier prezentuje antologię opowiadań, kronik i kuriozów prosto z serca Łodzi.

Łódź. Miasto, które nie powinno istnieć. Zbyt straszne, brzydkie, piękne, dziwaczne, nijakie, pozbawione przeszłości, żyjące dawno minioną chwałą – żeby istnieć naprawdę. Miasto wielkich fabrykantów, gangów, filmowców, wiekowych kamienic, ludzie zawieszonych między różnymi światami. Łódź, bohaterka wielu opowieści, doczekała się kolejnych – po części prawdziwych, po części zmyślonych. Pokazujących, że w każdym zakamarku, podwórku czy strychu czai się autentyczna magia. 

Siedmioro autorów, trzech fotografów i jeden grafik pokażą to niezwykłe miasto, takim jakim jest naprawdę i jakim powinno być. Wśród tekstów znajdziecie nawiązania do historii Łodzi, jej legend, jak i całkowicie fantastyczne i nieprawdopodobne historie miasta i okolic. Zebraliśmy teksty łódzkich autorów na różnym etapie literackiej drogi, których łączy powiązanie z Łodzią, wrażliwość i umiejętność dostrzeżenia tego nieuchwytnego pierwiastka nadającego życiu inny sens. 

Premiera jeszcze w 2021 roku. Zapraszamy do śledzenia strony na facebooku (facebook.com/iatelierpl) oraz instagramie (iatelierpl). Znajdziecie tam najnowsze informacje o pracach nad antologią oraz o innych projektach.

Kronikarz prowadzący – Tomasz Kozłowski 

Opiekun graficzny – Marcin Sienny 

Autorzy – Anna Karnicka-Bończyk, Adam Paradowski, Ewa Hofmann-Psuty, Danuta Psuty, Krystian Śmietański, Artur Woźniak 

Zdjęcia – Monika Janiszewska (Bramologia łódzka), Tomasz Ścibiorek, Aleksandra Graczyk 

Redakcja – Tomasz Kozłowski, Danuta Psuty 

Korekta – Paulina Walenia 

Wstęp – Anna Szumacher 

 

Wydawca – iatelier. Założona w roku 2017 fundacja zajmująca się realizowaniem projektów artystycznych, literackich i teatralnych związanych z tworzeniem opowieści dotykających słabych punktów współczesnego świata. Dotychczas wydaliśmy antologię opowiadań „Około fikcji” oraz zrealizowaliśmy spektakle „Merkucjo i Tybalt nie żyją” oraz „Wciąż patrzą”.