Magiczna Łódź

Fundacja iatelier prezentuje antologię opowiadań, kronik i kuriozów prosto z serca Łodzi.

Łódź. Miasto, które nie powinno istnieć. Zbyt straszne, brzydkie, piękne, dziwaczne, nijakie, pozbawione przeszłości, żyjące dawno minioną chwałą – żeby istnieć naprawdę. Miasto wielkich fabrykantów, gangów, filmowców, wiekowych kamienic, ludzie zawieszonych między różnymi światami. Łódź, bohaterka wielu opowieści, doczekała się kolejnych – po części prawdziwych, po części zmyślonych. Pokazujących, że w każdym zakamarku, podwórku czy strychu czai się autentyczna magia.

Siedmioro autorów, trzech fotografów i jeden grafik pokażą to niezwykłe miasto, takim jakim jest naprawdę i jakim powinno być. Wśród tekstów znajdziecie nawiązania do historii Łodzi, jej legend, jak i całkowicie fantastyczne i nieprawdopodobne historie miasta i okolic. Zebraliśmy teksty łódzkich autorów na różnym etapie literackiej drogi, których łączy powiązanie z Łodzią, wrażliwość i umiejętność dostrzeżenia tego nieuchwytnego pierwiastka nadającego życiu inny sens.

W antologii znalazły się następujące teksty:

Danuta Psuty – „Przeklęte maszyny”

Ewa Psuty – „Na poszukiwaniach Ślepego Mruczka”

Artur R. Woźniak – „Pośród gwiazd”

Adam Paradowski – „Pan Henryk”

Krystian Śmietański – „Moja magiczna szafa – wspomnienie kina Bałtyk”

Anna Karnicka – „Ogrodnik”

 

Kroniki z historii Łodzi – Tomasz Kozłowski

Wstęp – Anna Szumacher

Zdjęcia – Monika Janiszewska (Bramologia łódzka), Tomasz Ścibiorek, Aleksandra Graczyk

Ilustracje i layout – Marcin Sienny

Redakcja – Tomasz Kozłowski, Danuta Psuty

Korekta – Paulina Walenia

 

Wersję elektroniczną książki można pobrać tutaj. 

Wydawca – iatelier. Założona w roku 2017 fundacja zajmująca się realizowaniem projektów artystycznych, literackich i teatralnych związanych z tworzeniem opowieści dotykających słabych punktów współczesnego świata. Dotychczas wydaliśmy antologię opowiadań „Około fikcji” oraz zrealizowaliśmy spektakle „Merkucjo i Tybalt nie żyją” oraz „Wciąż patrzą”.

Recenzja w portalu Fahrenheit